بررسي مالي مجتمع صنعتي سيمان آبيك

مطالب دیگر:
دانلود گزارش کار آموزی خدمات حسابداري شرکت دانلود گزارش کار آموزی دانشکده پزشکی مشهد دانلود گزارش کار آموزی ريخته گري دانلود گزارش کار آموزی سنگهای ساختمانیدانلود گزارش کار آموزی شرکت پوینده الکترونیک دانلود گزارش کار آموزی شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد دانلود گزارش کار آموزی شركت توزيع برق دانلود گزارش کار آموزی شركت سهامي کناف دانلود گزارش کار آموزی عمران دانلود گزارش کارآموزی معرفي كارخانه فرآورده هاي لبني تاك شير ( پاتريس )دانلود گزارش کار آموزی کامپیوتر شرکت مخابرات استان گلستاندانلود گزارش کار آموزی کامپیوتر شركت فن آوري اطلاعات كيانادانلود گزارش کار آموزی گوشت و فرآورده های آن دانلود گزارش کار آموزی مکانیک درشرکت ماشين سازي پیله وران دانلود گزارش کار آموزی نحوه پرداخت انواع وام به پرسنل نيروي انتظامي و چگونگي اعمال حساب آنها دانلود گزارش کار آموزی نیروگاه توس دانلود گزارش کار آموزی پتروشيمي خوارزمي ابزار دقيق دانلود گزارش کار در شرکت آب و فاضلابدانلود گزارش کار کارگاه آهنی دانلود گزارش کار کارورزی فرانت افیس
در این پست قصد معرفی فایل بررسي مالي مجتمع صنعتي سيمان آبيك را داریم با ما همراه باشید.
بررسی , مالی , مجتمع , صنعتی , سیمان , آبیک
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود

موضوع تحقيقي كه در پيش روي شماست حاصل بررسي سيستم خريد و انبارداري در مجتمع صنعتي سيمان آبيك مي باشد كه هدف از انتخاب آن اولاً آشنايي با نحوه انجام عمليات خريد و سفارشات در يك مجتمع صنعتي و توليدي و ثانياً چگونگي عمليات نگهداري ، و سرويس دهي انبار در يك مجتمع صنعتي و توليدي مي باشد .

در طي بررسي سيستم خريد و انبارداري در مجتمع صنعتي سيمان آبيك تحقيقات با بهره گيري از روشهاي متنوع از قبيل : مشاهده ، مصاحبه و كتابخانه انجام گرفت كه كمك شاياني به ما نمود در جهت شناخت عمليات خريد و تداركات توسط مسئولين و كارپردازان كه تلاش دارند خريدها به موقع و مناسب باشند و در حقيقت مي كوشند اصول و موازين پنج گانه خريد رعايت شود . اطلاعات مفيدي نيز در زمينه انبار و انبارداري و عمليات نگهداري و سرويس دهي انبار بدست آمد كه ما را در نحوه ايجاد كدينگ و كنترل موجودي (انبار گرداني) بهينه داراي شناخت مناسبي نمود.

در طي انجام تحقيق فوق موانع و مشكلات اندكي بچشم آمد كه با توجه به همكاري صميمانه كاركنان و مسئولين مجتمع صنعتي سيمان آبيك مي توان از آن صرف نظر كرد . چرا كه منابع و امكانات و اطلاعات ارزنده اي را اين عزيزان در اختيار بنده قرار دادند كه در ارائه پربارتر اين تحقيق بسيار مفيد بودند .

مقدمه :

گام نخست براي هر تحقيق انتخاب يك موضوع تحقيق مي باشد كه به صورت يك فكر در ذهن محقق شكل مي گيرد و بايستي موضوعي كه انتخاب مي كنيم برايمان كم وبيش شناخته شده باشد به شكلي كه برايمان پيش زمينه اي ايجاد نمايد تا بتوانيم در ادامه تحقيق راحت تر با موضوع ارتباط برقرار كنيم .

براي انتخاب موضوع بايستي شرايط و امكانات و اطلاعات پيرامون آن موضوع را سنجيد تا مبادا به موانعي برخوردكنيم كه مانع از تكميل شدن يك تحقيق مفيد گردند . بايستي كوشيد موضوع را به بهترين شكلي باز كرد و شرح داد تا آنكه بتواند يك مرجع مفيد و مناسب براي آيندگان باشد . براي رسيدن به جوابهاي خوب و سودمند از يك تحقيق بايستي روشهاي تحقيق مناسب را در نظر گرفت و از منابع مطلوب براي تحقيق بهره گرفت .

تعريف موضوع تحقيق :

همه ما بارها به خريد رفته ايم و به تهيه احتياجات خود پرداخته ايم , زماني ضرورت خريد را احساس مي كنيم كه نياز به يك قلم جنس خاص براي رفع مشكلي كه پيش آمده است داريم . سعي مي كنيم ابتدا از نبود آن آگاه شويم و ميزان نياز را بسنجيم و سپس اقدام به خريد كنيم .

خريد كردن شرايطي را مي طلبد حتي اگر براي رفع نيازهاي عادي منزل و شخص صورت پذيرد , ابتدا بايد ميزان نياز , كيفيت مناسب , قيمت دلخواه و زمان مطلوب را بررسي كنيم ودر گام نهايي آن را از يك منبع مطمئن و قابل اطمينان خريداري نماييم .

در سيستم خريد و انبارداري در يك كارخانه بزرگ نيز همان اصول ابتدايي كه در هر خانه اي استفاده مي شود به كار مي رود , مانند اينكه : بهترين منبع , بهترين قيمت , بهترين كيفيت , بهترين كميت , بهترين زمان براي خريد كدام است ؟

البته روش كار در كارخانه هاي بزرگ پيچيده تر مي باشند و به همان سادگي كه براي منزل خريد مي كنيم اتفاق نمي افتد و به همين جهت نياز به تحقيق و مطالعه دارد و بايد بهترين روشها و فنون براي انجام اين كار صورت بپذيرد , در غير اين صورت از مجموعه كل سازمان نمي توان انتظار بهترين عملكرد را داشته باشيم .

مجتمع صنعتي سيمان آبيك در دو مرحله و در سالهاي 1352 و 1357 مورد بهره برداري قرار گرفت و در كيلومتر 80 جاده تهران - قزوين واقع شده است و داراي ظرفيت توليد روزانه 7500 تن سيمان مي باشد . مواد اوليه اصلي كارخانه مثل خاك ، آهك ، گچ از معادن داخل كشور تامين مي گردد .

در اين تحقيق سعي خواهيم نمود تا سيستم خريد و انبارداري مجتمع صنعتي سيمان آبيك را بررسي و مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم ، يعني با داشتن يك نگرش سيستمي به بخش خريد و انبارداري و در كل به سازمان بررسي كنيم و ببينيم در اين سازمان رعايت اصول و موازين 5 گانه خريد ، سيستم سفارش كالا ، سيستم كدگذاري، كنترل موجودي انبارگرداني به چه شكلي انجام مي پذيرد .

اهميت و ارزش تحقيق :

براي آنكه ديدي وسيع نسبت به آنچه قصد انجام آنرا داريم پيداكنيم ، بايستي به تحقيق و مطالعه دست بزنيم ، هميشه مطالعه باعث روشنتر شدن موضوع مي شود و انجام آنرا باسهولت بيشتري امكان پذير مي كند . ما باانجام يك تحقيق ساده و مفيد خواهيم دانست در كجا قرار گرفته ايم ، امكاناتما چيست ، به چه چيزهائي نياز داريم ، چه اقداماتي بايد انجام دهيم ... و راهكارهاي مناسب را در نظر خواهيم گرفت .

تحقيق مفيد و ارزشمند بالطبع نتايج عالي و سودمندي در پي خواهد داشت و ارزش تحقيق و اهميت آن زماني خواهد بود كه گره از كاري بازگشايد و علمي و واقع گرايانه باشد و منجر به سودآوري و بهره وري گردد .

در چارچوب موضوع خريد و انبارداري همواره نيازمند تحقيق و مطالعه و آگاهي از شرايط موجود و تحولات احتمالي هستيم . هنگام خريد نيازمند آن هستيم كه به شناسايي منبع مناسب , كيفيت و كميت مناسب , قيمت مناسب ، زمان مناسب بپردازيم . شناسايي تمام اين موارد مستلزم تحقيق و مطالعه است . انباردار هميشه بايد از موجودي انبار آگاه باشد و اطلاع دقيقي را در اختيار مسولين مربوطه در خط توليد و واحد تداركات خريد قرار دهد .

با نگاهي به فعاليتهاي صنعتي و روند اين فعاليت در سازمانها , پي مي بريم كه همه آنها با اتكا بر يك سري عوامل اساسي و عمده همچون تكنولوژي , سرمايه , مواد اوليه , نيروي انساني سعي در افزايش ميزان سود آوري خود دارند . در همين رابطه وظيفه اصلي مديريت نيز ايجاد بهترين تركيب از اين عوامل است . عدم تهيه مواد اوليه لازم , در زمان مورد نياز , به ميزان مطلوب و كيفيت و قيمت مناسب منجر به كاهش چشمگير سود دهي در صنعت مي گردد . چرا كه نتيجه آن افزايش قيمت تمام شده محصول نهايي توليد شده است بنا بر اين بيشترين تاثير و اهميت خريد زماني است كه با شرايط پنجگانه انجام شود .

اهداف تحقيق :

هدف اصلي اين تحقيق بررسي سيستم خريد و انبار داري مجتمع صنعتي آبيك مي باشد . بررسي و تجزيه و تحليل سيستم خريد و انبار داري اين شركت ، مديران و برنامه ريزان و مسئولان آن بخش را كمك خواهد كرد تا تصوير بهتر و روشن تري از وضعيت موجود خود داشته باشند ونقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و هر چه بهتر و موثر تر بتوانند در جهت انجام وظايف محوله خود گام بردارند .

لذا با توجه به موضوع تحقيق هدف بررسي نكات زير است :

همچنين در بيان اهداف شخصي به منظور بررسي سيستم خريد و انبار داري در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به عنوان تحقيق ام , مي توانم دو دليل را ذكر كنم : دليل اول _ علاقه اي بود كه نسبت به موضوع خريد و انبارداري داشتم .

دليل دوم _ آشنايي بود كه با يكي از مهندسان رده بالاي اين مجتمع صنعتي داشتم و اين كار من را آسان و از نظر كيفي مفيدتر مي نمود .

كاربرد نتايج تحقيق :

تحقيقات همواره گره گشاي مسائل پيچيده صنعتي بوده اند حتي ضعيف ترين تحقيق مي تواند جرقه اي در ذهن يك اهل فن , مدير و متخصص ايجاد نمايد و باعث يافتن راهكاري مناسب براي مشكلات گردد .

كاربردهاي بسياري را مي توان از يك تحقيق مربوط به بخش هاي خريد و انبار داري منجمله اين تحقيق انتظار داشت كه مي توان تعدادي را به شرح ذيل نام برد :

1- كمك به طراحي مناسب و بهينه انبارها .

2- كمك به مديران در جهت رسيدن به تركيبي مناسب از عوامل و موازين

پنجگانه خريد .

3- تحليل درستي از عمليات خريد چه داخلي وچه خارجي كه باعث مي شود

از مشكلات و روشهاي صحيح آگاهي حاصل شود .

4- كمك به انتخاب بهترين سيستم سفارش دهي كالا .

5- باز نگري و اصلاح عمليات نگهداري وسرويس دهي انبار .

6- انتخاب بهترين شيوه مربوط به نقل و انتقال و كد گذاري اجناس .

7- آشنايي با نحوه انبار گرداني و برخورد با تعداد مغايرت .

8 - آگاهي از لزوم پياده سازي سيستم اطلاعات مديريت (MIS).

9- آگاهي از چگونگي كاهش دادن هزينه هاي انبار داري .

10- انتخاب شيوه مناسب محاسبه قيمت تمام شده موجودي كالا در انبار .

سوالات اساسي تحقيق :

در تحقيق فوق مي خواهيم در حد توان و به صورت جامع و مفيد به سوًالات اساسي زير پاسخ دهيم :

1- طراحي انبارها و حفاظت و ايمني آنها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورتي است ؟

2- عمليات مربوط به خريد در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورت انجام مي شود ؟ و آيا اصول و موازين پنجگانه خريد در آن رعايت مي شود ؟

3- سيستم سفارش در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه نحوي انجام مي شود ؟

4- نحوه انجام كد ينگ اجناس در انبارهاي مجتمع سيمان آبيك به چه شيوه اي انجام مي شود ؟

5 - عمليات مربوط به نگهداري و سرويس دهي انبارها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورت انجام مي شود ؟

6- كنترل موجودي در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه شكل و با چه ابزارهايي انجام مي شود ؟

7- انبار گرداني در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه شكلي انجام
مي شود ؟


روش تحقيق :

روشهاي گرد آوري اطلاعات از مراحل مهم در انجام يك تحقيق است . هر چه درستي و دقت اطلاعات بيشتر باشد , احتمال شناخت واقعيات و دستيابي به راه حل مناسب براي حل مشكلات احتمالي بيشتر خواهد بود ولزوم دستيابي به اطلاعات دقيق و صحيح انتخاب روش صحيح جمع آوري اطلاعات است .

تحقيق حاضر از نوع تحقيق توصيفي است . در اين تحقيق جهت جمع آوري اطلاعات , علاوه بر استفاده از منابع كتابخانه اي همچون كتاب , مجلات , اسناد و مدارك بايگاني و آرشيو هاي مجتمع استفاده شده است . علاوه بر اين در انجام تحقيق فوق استفاده از جداول و نمودارهاي سازماني كمك بسيار قابل توجهي به محقق نموده است . بايد اضافه نمود كه مشاهده و مصاحبه هم به عنوان دو ابزار اصلي براي انجام اين تحقيق استفاده شده است .

تعريف واژه ها :

سيستم[1] - سيستم عبارتست از يك كل با اجزا مرتبط به هم كه تمامي اجزا در جهت نيل به هدف مشترك بايكديگر همكاري دارند . ( عقدائي , 1377) .

خريد[2] - خريد جرياني است كه طي آن , خريدار تلاش مي كند تا مواد اوليه , قطعات يدكي , خدمات و ملزومات را در بهترين كيفيت به عالي ترين قيمت , مناسب ترين كميت , از بهترين منابع تهيه و خريداري نمايد . ( عقدائي , 1377) .

انبار[3] - انبار محل و فضايي است كه يك يا چند نوع كالاي بازرگاني و صنعتي مواد اوليه و فرآوردهاي مختلف در آن نگهداري شود , آن هم بر اساس سيستم صحيح طبقه بندي . ( انواري رستمي , 1378) .

انبارداري[4] - انبارداري فعاليتي است پر مسوليت با اهميتي بسيار كه طي آن انبار دار موظف است محصولات و قطعات را دريافت و ورود و خروج مواد را به دقت كنترل و تنظيم موجود ي و تحويل به موقع سفارش را با دقت و سرعت عمل انجام دهد . همچنين انبارداري فعاليتي است كه ارتباطي تنگاتنگ با بخشهاي خريد و توليد دارد . ( عقدائي , 1377 ) .

اصول و موازين پنجگانه خريد[5] (5R) - اصول اساسي جهت تامين نيازهاي موسسه به صورت مطلوب در جهت سود آوري موسسه , كه شامل كيفيت مطلوب , كميت مطلوب , زمان مطلوب , منبع مطلوب و قيمت مطلوب مي شود . ( عقدائي , 1377 ) .

كد گذاري[6] _ رويه سيستمي كه به وسيله آن اطلاعات و نشانه هاي مورد نياز از شخصي به شخص ديگر و يا از نقطه اي به نقطه اي ديگر به صورت خلاصه منتقل مي گردد . ( انواري رستمي , 1378 ) .

كنترل موجودي[7] __ فن نگهداري كالا در سطح بهينه . ( عقدائي , 1377 ) .

خلاصه :

در اين فصل به تعريف موضوع تحقيق كه بررسي سيستم خريد و انبارداري در مجتمع صنعتي سيمان آبيك بود پرداختيم و طي آن تلاش نموديم به اهميت و ارزش بخش خريد و انبارداري اشاره كنيم و كاربردهايي كه مي توان از نتايج اين تحقيق برشمارد را عنوان نموديم و به طرح سوالات اساسي پرداختيم كه بايستي در فصل تجزيه و تحليل به آنها پاسخ دهيم . و روشهاي تحقيق را عنوان نموديم و به تعريف واژه هاي مربوط به موضوع تحقيق پرداختيم .

مباحث فصول بعدي :

فصل دوم به ادبيات موضوع مي پردازد كه شامل سه بخش مباحث نظري , پيشينه تحقيق و تاريخچه مجتمع صنعتي سيمان آبيك مي باشد . در فصل سوم روش تحقيق توضيح داده مي شود و روش هاي جمع آوري اطلاعات مطرح مي گردد .

فصل چهارم به تجزيه و تحليل اطلاعات مي پردازد و در نهايت در فصل پنجم با توجه به تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده , نتايج تحقيق بيان شده و پيشنهاداتي ارائه مي گردد .

منابع و مآخذ

- اميري عقدائي ، سيد فتح الله . (1377) . مديريت در سيستم هاي خريد و انبارداري نوين . چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

- انواري رستمي ، علي اصغر . (1378) . سيستم هاي خريد و انبارداري .
چاپ هفتم.

- بازرگان ، الهام . (1381) . بررسي سيستم خريد و انبارداري كارخانه ذوب آهن اصفهان . پايان نامه كارشناسي ، موسسه آموزش عالي شيخ بهائي اصفهان .

- حافظ نيا ، محمدرضا . (1377) . مقدمه اي بر روش تحقيق در علوم انساني .
چاپ اول ، تهران : انتشارات سمت .

- روح پور ، ابراهيم . (1377) . طراحي سيستم خريد و انبارداري در شركت توليدي وسايل كودك (توكا). پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

- زاهدي ، شمس السادات . (1378) . تجزيه و تحليل و طراحي سيستم ها .
چاپ دوم ، تهران : انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي .

- سامعي ، ابوالفضل . (1373) . بررسي سيستم خريد و انبارداري در شركت
خانه گستر يكم
. پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

- كشاورزيان ، سينا . (1375) . بررسي سيستم خريد و انبارداري كارخانه روغن نباتي جهان . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

- مبين ، محمد مهدي . (1374) . طراحي انبار و انبارگرداني كارخانجات شهيد باقري . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

- محسني ، علي . (1374) . طراحي سيستم خريد و انبارداري كارخانه ترانسفوري . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

-مك لويد ، ريموند . (1377) . سيستم هاي اطلاعات مديريت . ترجمه دكتر مهدي جمشيديان و اكبر مهدي پور عطاآبادي ، چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

- نادري ، عزت الله و سيف نراقي. (1372) . روشهاي تحقيق در علوم انساني . چاپ دوم ، تهران : چاپ مهارت .

- نبوي ، بهروز . (1376) . مقدمه اي بر روش تحقيق در علوم اجتماعي . تهران : انتشارات فروردين .

- هورن گرن ، چارلز ، هاريسون و رابينسون . (1377) . اصول حسابداري . ترجمه دكتر ايرج نو روش و غلامرضا كرمي . ج 1 ، چاپ دوم ، نشر ترمه .برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنیدجزییات بیشتر+دانلود